То все ж таки 7 січня чи 25 грудня?

То все ж таки 7 січня чи 25 грудня?

У четвер, 17 грудня 2020 р. Люблінська "Обнова" організувала семінар на тему дати Різдва Христового "7 січня чи 25 грудня?".

Ця актуальна тема, котра хвилює серця свідомої української християнської молоді, викликала зацікавлення в ріднім краю та за кордоном. Були присутні не тільки молодь, але й духовні особи, зокрема сестри Перемишля та о. Іван Городицький зі Стрийської єпархії УГКЦ.

Духівник Товариства українських студентів-католиків  "Обнова" в Любліні, о. д-р митрат Стефан Батрух, розповів слухачам про відмінності в юліанському та григоріанському календарях, навів історичну та фактографічну довідку, що послужило доповненням до аргументів на підтримку святкування Різдва Христового 25 грудня.

Не менш цікавою була дискусія, в якій слухачі проявили себе дуже активно.

Разом із отцем-духівником учасники семінару намагалися знайти дороги до того, щоб впровадити в УГКЦ та в Україні загалом святкування Різдва саме 25 грудня.

Підсумовуючи семінар-дискусію з о. С. Батрухом випливають такі висновки:

  1. Традиція не має бути перешкодою на шляху розвитку у вірі.
  2. Важливо, традицію не сакралізувати, бо календар є всього лиш інструментом в житті Церкви.
  3. Важливими елементами для введення святкування Різдва 25 грудня є ДІАЛОГ та чітка візія наших церковних провідників.
  4. Необхідно розробити стратегію на декілька років для пояснення вірянам раціональності переходу на григоріанський календар. Показати їм, що це є заради спільного добра.
  5. Діяти продумано та сплановано і тоді не матимемо страху.

Останнім і найважливішим висновком зустрічі стало декларування того, що на Григоріанський календар ПЕРЕХОДИТИ ПОТРІБНО, щоб святкувати зі світом та показати єдність між християнами (!)

Історична та фактографічна довідка:

  • Юліанський календар запроваджено в 46 р. до н. е.
  • У 325 р. юліанський календар був офіційно визнаний християнами (східними та західними в єдності) на Першому Нікейському Соборі.
  • Згідно з ним, рік тривав 365 днів та 6 годин, що є на 11 хвилин та 14 секунд більше від астрономічного року.
  • Відповідно, за 127 років використання такого календаря ці хвилини складаються вже на цілий день. Тоді юліанський календар відстає вже на 1 день від астрономічного.
  • Цю проблему було вирішено у 1582 р., коли різниця складала вже 10 днів. Було впроваджено новий, більш точний, ніж юліанський, календар - григоріанський.
  • Щоб зліквідувати різницю в 10 днів, після 4 жовтня 1582 р. одразу настало 15 жовтня.
  • Григоріанський календар вже у 1582 р. прийняли країни, в яких католицьки були в більшості. Такою теж була Річ Посполита, яка охоплювала тоді багато українських земель.
  • Східна церква незважаючи на доцільність застосування григоріанського календаря (з огляду на його відповідність з астрономічним) спротивилась його прийняттю.
  • Країни протягом довгого часу переконювались в доцільності застосування григоріанського календаря. Зокрема Росія прийняла його у 1918 р. В тому ж році його прийняла Українська Народна Республіка. Російська Православна Церква надалі залишається при юліанському календарі.
  • У  ХХ столітті різниця між юліанським та григоріанським календарями складає вже 13 днів, а Різдво святкується 7 січня. У 2101 р. накопичиться ще один день і дата Різдва Христового перейде на 8 січня.
  • Відповідно святкувати Різдво на 13 чи 14 днів пізніше його справжньої дати є анахронізмом.
  • Цю проблему усвідомив вже майже весь світ, а більшість православних Церков давно перейшли на григоріанський календар, святкуючи Різдво у єдності із цілим християнським світом.
  • На даний час Різдво 7 січня святкують тільки Росія, Україна, Сербія, гора Афон та ще кілька країн.

2 рази на місяць в четвер о 19.00 польського часу ми організовуємо тематичні зустрічі онлайн на різну актуальну тематику.

2 рази на місяць організовуємо Біблійне Коло онлайн.

Для стеження за діяльністю ТУСК "Обнова" в Любліні запрошуємо до вподобання наших сторінок у соціальних мережах - Фейсбук та Інстаграм.

Мар’яна Городицька, заступниця Голови Люблінського ТУСК “Обнова”

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Тест стаття Павла
Ексклюзив
Тест авторська стаття
Ексклюзив
BG

МАЄТЕ ЦІКАВУ ІНФОРМАЦІЮ ДЛЯ НАС?

Ми відкриті для ваших новин, і разом можемо створювати цікаві матеріали для нашої спільноти.
Хочу запропонувати новину