Ексклюзив

ІКОНИ - ідолопоклонство? Чому ми їх почитаємо?

ІКОНИ - ідолопоклонство? Чому ми їх почитаємо?

Відколи християни почали почитати ікони? Це ідолопоклонство? Що про таке почитання каже Біблія? Яка різниця між іконою та образом? Це і більше пояснив отець Андрій Максимович на каналі АМВОН.

Я просто обожнюю іконографію. Один із розділів моєї магістерської роботи був присвячений іконографії. Я й сам пробував писати ікони.

в коментарі і пропонувати наступні теми

Ікона та Образ

Для початку давайте трошки звузимо тематику і розберемо різницю між іконою та образом. Сьогодні говоримо тільки про ікони. Так, це не одне й те саме.

Образ — це більш реалістична чи творча картина з життя Ісуса Христа чи святих. Її створюють так, як хоче художник. Ікона дуже чітко відрізняється від образу. По-перше, вона має чіткі іконографічні риси і часто дуже далека від правильної геометрії, простору чи анатомії.

Кольори дуже часто не є реалістичними. Хіба Ісус міг ходити в червоно-синьому одязі? Все тому, що ікона — повна символів та значень.

Особливості ікони

Тому ікони такі цікаві. Їх можна розглядати годинами і відчитувати в них багато того, що закладав іконописець. Ікони мають чіткий канон символів і кольорів за яким їх пишуть. Так, ікони пишуть, а не малюються. Вони, як книга. В іконах закладений глибокий сенс у кожній деталі. Раніше не всі люди вміли читати, тому ікона була свого роду книгою для людей.

В однієї сестри в блозі підглянув дуже гарну фразу: «ікона — це Євангеліє у кольорі». Тому, щоб добре розуміти ікону, треба добре знати Слово Боже.

Коли виникли ікони?

Немає чіткого року і дати. Ікони не ввели в один день — це був історичний момент входження іконографії в життя Церкви. Думаю, кожен із вас бачив такі символи, як рибка. Це не просто риба, а символ Ісуса, який спасає.

Крім риби є й інші ранньохристиянські символи такі, як якір, пелікан, голуб, пальма, човен та інші. Всі вони мали своє значення.

Пелікан який годує пташенят своєю кров'ю, символізує самого Ісуса, який лишає нам себе в Євхаристії. В якорі і кораблі закладений хрест. Також вони мають свою символіку: корабель є символом церкви, який рятує людей від моря пристрастей цього світу. А якір, як згадує сам апостол Павло, є символом безпеки, ким є сам Ісус Христос — Бог наш. Це можна назвати першими іконами, які вже із самих початків мали свої символи і походять з перших століть християнства.

Ісус сам дуже любив символи. Новий Завіт про «примітивне» зображення Бога. В притчі він себе називає виноградиною. Про Церкву говорить, як про отару овець і про Царство Боже, як про гірчичне зерно.

Він також використовує символи та загадки, коли говорить про своїх учнів та що казати Дух Святий сходить йому в голуб, тобто сам Бог обирає в такий, здається, примітивний спосіб об'явити себе. Це для того, якщо хтось захоче написати коментар, що зображати Бога на іконі — це дуже примітивно.

Усі перші християнські зображення ми знаходимо в катакомбах — підземних кладовищах, які збереглися й досі. Так як в перших століттях християни були жорстоко переслідувані, часто на молитву вони збиралися саме в місцях поховання святих — тих, чиє життя мало яскравий приклад віри чи мученицької смерті. Ця традиція — служити Богослужіння на місці поховання святих збережено досі, наприклад, Базиліка апостола Петра поставлена якраз на місці, де похований святий апостол і те місце є під вівтарем. А в інших храмах в престоли закладається мощі святих ну чи використовується антимінс — маленька плащаниця з вшитими в неї мощами. Таким чином продовжується тисячолітня традиція молитви.

Коли ховали вірних, то на гробах святих ставили різні Християнські символи, про які я згадував раніше. Але також вже в другому столітті зустрічається катакомби зі зображенням самого Ісуса як доброго пастиря. В ранній іконографії часто можна зустріти оранту, де зображали жінку з піднятими вгору руками, що є символом щирої молитви. Це, звісно, були перші зображення Богородиці.

Також у цих катакомбах християни пізніше почали робити самі каплиці, де збиралися на молитву чи трапезу. Там у пізнішому часі на почесному місці встановлювали саркофаги мучеників, на яких служили Літургію, особливо згадуючи їх в день їхньої смерті. Ось скільки прикладів перших ікон, які були знайдені в катакомбах та беруть свій початок з першого по четверте століття. У 313 році імператор Констянтин дає можливість християнам вільно молитися і явище катакомб як місця для молитви відходить у минуле. Та далі залишається особливим місцем для поховань хоч ще й недовго. Але традиції іконописання богослужіння та почитання мощей, які кількома століттями закладалися в тих некрополях логічно переносяться вже у наземні храми, що активно будується в Римській імперії. Тоді починає формуватися так званий Канон іконописання, який майже без змін зберігся досі. Вже тоді починається з'являтись зображення Ісуса разом із Петром І Павлом. Також, крім написання ікон з'являються ікони мозаїки.

Також передання, яке говорить про те, що євангелист Лука був першим, хто написав ікону Пресвятої Богородиці. Також є аж дві легенди про нерукотворні образи Ісуса у двох різних традицій — одна більш усім відома про Вероніку, яка витирає Ісусові лице в часі Хресної Дороги, а друга — про зцілення таким образом царя Одеси.

Ікони це ідолопоклонство?

Почитання ікон не є ідолопоклонством. Це питання активно дискутувались в час іконоборства. В Церкві був такий період, коли про це активно говорили  і багато робили в тому часі було знищено безліч давніх ікон. Офіційно іконоборство завершилось на сьомому вселенському соборі в Нікеї, який відбувся в 787 році, де засудили іконоборство і пригадали усім, що іконам ми не поклоняємося, а тільки почитаємо. Тобто ми не поклоняємося дереву чи фарбі чи стінам, де зображені ікони, а почитаємо того, хто зображений на ній. У Католицькій церкві ніколи не використовували слово поклоніння щодо ікон. Тут і є вся суть іконопочитання.

Біблія забороняє ікони?

Біблія пише: «Не роби собі кумира із якого зображення». По-перше, Старий Завіт забороняв зображати Бога, бо банально не знав, як він виглядає, але тепер сам Бог себе об'являє в Христі Ісусі. А по-друге, самі євреї після цих заповідей роблять собі херувимів на кивоті завіту, мідяного змія, якого сам Бог наказує сотворити, який їх рятує. Чи херувимів у храмі Божому, який ставить Соломон. Тому це все Бог благословляє. Мета тієї заповіді була тільки в одному, щоб люди буквально не робили собі богів в скульптурах чи зображеннях так, як це було, наприклад, із золотим тельцем. Ікони чітко не є окремими божками чи предметами для поклоніння. Християнин спокійно може і молитися без ікон, та це те, що нам допомагає зосередитися, бо все ж таки ми є люди. Так, ми хочемо відчувати, хочемо бачити так по-людськи так як це робить сам Бог, об'являючи себе людині, бувши людиною, чи через голуба.

Підготувала Наталія Павлишин

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

BG

МАЄТЕ ЦІКАВУ ІНФОРМАЦІЮ ДЛЯ НАС?

Ми відкриті для ваших новин, і разом можемо створювати цікаві матеріали для нашої спільноти.
Хочу запропонувати новину