Лауреатки Нобелівської премії миру: вражаючі історії безстрашних жінок

Латинське прислів’я стверджує: «Мир необхідно здобувати». Саме 1-го вересня увесь світ зі сльозами на очах знову пригадує, як розпочалась кривава і жорстока Друга світова війна.
В цей день прагнемо вшанувати всіх жертв на героїв цих темних часів, а також помолитись за них.
Сьогодні ж також хочемо розказати не про війну, але про особистостей, які протягом довгих років боролись за мир. У цьому матеріалі увага сконцентрована саме на жінках. І не тому, що пропагується фемінізм чи цілеспрямовано применшуються досягнення чоловіків… Але на фоні багатьох незрозумілих концептів сучасності, важливо побачити, що не лише пропаганда, агресія та пафос супроводжують жінку у її боротьбі за правду і справедливість (що стереотипно сьогодні показують медіа), але й справжня мужність, витривалість, незламність духу – не менша і не більша від чоловіків… Бо ми всі зрештою люди честі.
Для вас дивовижні історії п’ятнадцяти лауреаток Нобелівської премії миру.
- Берта фон Зутнер - австрійська новелістка, радикальнапацифістка та перша жінка-лауреат Нобелівської премії миру.
«Поки поняття «ворожнеча» буде легалізоване між людьми, до тих пір заповідь любові до ближнього свого не стане загальновизнаною».
- Лаура Джейн Адамс - американська соціологиня, реформаторка і філософиня, лідерка руху суфражисток у США, відома як «мати соціальної роботи».
«Істинною загрозою для справжнього миру є не відсутність війни, а відсутність справедливості».
- Емілі Грін Болч - американська економістка,пацифістка.
«Ніхто не вимагає від нас поклоніння тій чи іншій утопії, віра в чудовий світ. Треба всього лише озброїтися мужністю, надією, готовністю до праці і зберігати ідеали гідності та великодушності».
- Бетті Вільямс - лауреатНобелівської премії миру 1976 року спільно з Мейрид Корріган.
«Ми глибоко вірні політиці ненасильства. Тим, хто називає нас наївними ідеалістами, ми заперечуємо: тільки ми реалісти. Ті ж, хто зберігає прихильність мілітаризму, провокують повне самознищення людського роду».
- Мейрид Корріган - лауреатНобелівської премії миру 1976 року спільно з Бетті Вільямс, співзасновниця Товариства мирних людей (Community of Peace People). Діяльність даної організації сприяла мирному врегулюванню кривавого конфлікту в Північній Ірландії.
- Свята Мати Тереза - католицькачерниця, засновниця доброчинних місій. Впродовж понад сорока років допомагала сиротам, хворим та жебракам в Індії.
- Аун Сан Су Чжі - політична діячка М'янми, лідерка опозиції військовій хунті, лауреатка Нобелівської премії миру (1991) «За ненасильницьку боротьбу за демократію та права людини». Загалом близько 15 років військовики тримали її під домашнім арештом.
- Рігоберта Менчу— гватемальська громадська й політична діячка індіанського походження. Виступає за права корінного населення Америки і припинення громадянської війни.
«Ми - це не міфи минулого, руїни в джунглях або зоопарках. Ми - люди і ми хочемо, щоб нас поважали і щоб ми не були жертвами нетерпимості і расизму».
- Джоді Вільямс - американська активістка і викладач; засновник Міжнародного руху за заборону протипіхотних мін, лауреат Нобелівської премії миру 1997 року.
«Для мене, різниця між «звичайною» та «незвичайною» людиною не є титул, що може мати особа, але що вона робить, щоб зробити світ кращим місцем для всіх нас».
- Ширін Ебаді - іранськаадвокат, колишня суддя і правозахисник, засновниця Центру захисників з прав людини. 10 жовтня 2003 року була нагороджена Нобелівською премією миру за її вражаючі і новаторські зусилля у сфері прав людини, особливо жінок, дітей та біженців. Є першою іранкою і першою жінкою-мусульманкою, яка отримала таку відзнаку.
«Боротьба за мир – це не тільки надії та ідеї, це дії».
- Вангарі Мута Маатаї– кенійська активістка захисту навколишнього середовища та політичний діяч. Походить з племеніКікуйю. Отримала освіту в США, зокрема в Пітсбургському університеті, а також у Кенії в Університеті Найробі. У 1970-х роках започаткувала екологічний неурядовий рух «Зелений пояс», що займався висадкою дерев, привертанням уваги громадськості до проблем навколишнього середовища, та правами жінок.
«Права людини – це не просто річ, яку ти можеш поставити на стіл і насолоджуватися. Це те, за що потрібно виборювати і захищати».
- Елен Джонсон-Серліф— 24-й президентЛіберії, лауреат Нобелівської премії миру 2011 року спільно з Леймою Гбові і Тавакуль Карман «за ненасильницьку боротьбу за безпеку жінок і за права жінок на повноправну участь у досягненні миру»
«Якщо твої мрії не лякають тебе, вони не достатньо великі».
- Лейма Роберта Гбові—ліберійська активістка-миротворець, лауреат Нобелівської премії миру за 2011 рік спільно з Тавакуль Карман і Елен Джонсон-Серліф «за ненасильницьку боротьбу за безпеку жінок і за права жінок на повноправну участь у побудові миру». Лауреат Премії Грубера за права жінок (2009).
«Не чекай на Мартіна Лютера Кінга, не чекай на Ганді, не чекай на Нельсона Манделу. Бо ти і є свій Кінг, Ганді та Мандела».
- Тавакуль Карман — єменська правозахисниця,політик, журналіст, перша арабська жінка лауреат Нобелівської премії миру 2011 року спільно з Елен Джонсон-Серліф і Леймою Гбові «за ненасильницьку боротьбу за безпеку жінок і за права жінок на повноправну участь у розбудові миру». Активна учасниця повстання в Ємені 2011 року, яке було частиною Арабської весни. Відома як «Залізна жінка», «Матір революції».
«Поєднання диктатури, корупції, бідності та безробіття створили цю революцію. Це немов вибухнув вулкан несправедливості і корупції, коли всі можливості для нормального життя добігають кінця».
- Малала Юсуфзай— пакистанська правозахисниця, яка виступає за доступність освіти для жінок у всьому світі. 9 жовтня2012 року була важко поранена бойовиками з терористичного руху Техрік Талібан-і-Пакистан за свою правозахисну діяльність. Лауреатка премій Сімони де Бовуар та Сахарова.
«Я вирішила, що завжди говоритиму правду».Підготувала Лідія Батіг
ПІДТРИМАЙТЕ ДИВЕН СВІТ
Разом ми можемо більше! Зробіть свій внесок у розвиток нашого
проєкту.
проєкту
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

МАЄТЕ ЦІКАВУ ІНФОРМАЦІЮ ДЛЯ НАС?
Ми відкриті для ваших новин, і разом можемо створювати цікаві
матеріали для нашої спільноти.
Хочу запропонувати новину