Ексклюзив

Про Церкву. Те, що не наважувалися запитати

Про Церкву. Те, що не наважувалися запитати

Деякі думки про виклики, які сьогодні стоять перед Церквою, про дороги, якими вона прямує та розвивається, про те, крізь яку призму вартувало б розуміти та трактувати чимало речей, які сприймаємо через стереотипи говорить голова Патріаршої комісії у справах молоді УГКЦ, отець Ростислав Пендюк. Більше дивіться і слухайте в передачі „В очі“.

https://www.youtube.com/watch?v=9Cpzb35Cydo

Read in English: ON THE CHURCH. THE THINGS YOU have NEVER DARED TO ASK

Церква існує задля людей

— Виклики зараз більші, ніж були раніше. Та це добре, бо вони спонукають до дії. Важливо змінювати нашу систему сприйняття, зокрема й Церкви. Бо вона не є інституцією сама заради себе. Церква — це люди і вона задля них існує. Хоча часто люди думають, що приходячи до Церкви, щось їй дають. Не мусите нічого давати. Церква існує передовсім для того, що Бог міг вам щось дати.

І тільки та людина, яка насправді відчує потребу, яка зрозуміє, що мусить розвивати свій внутрішній світ, формувати цінності, здобуде внутрішню рівновагу та щастя. Місія церкви донести, що Бог і те, що Він дає нам — це основа нашого життя. Якщо втратимо це, то решта немає змісту.

Важливо зрозуміти потреби людей

— Нині Церква недостатньо виходить назовні. Хотілося б, щоб цього було більше. Для цього є чимало способів. Є добрий приклад із Євангелії про учнів з Емаусу. Коли воскреслий Христос приходить до них — вони Його не впізнають, бо заклопотані. Він запитує про що вони говорять, що для них важливе.

Мені здається, що зараз важливо дійти до тієї точки, в якій знаходяться люди, зрозуміти, що для них важливе і тоді спробувати відповісти на ці запити і повести їх до зустрічі з Творцем.

Чимало людей очікують „манни небесної“

— Є історія кожної людини і її треба розглядати зокрема. Хтось, можливо, не докладає достатньо зусиль, щоб чогось досягти, а просто сидить на дивані й чекає, коли щось впаде на голову.

Патерналізм, який панує в головах людей, коли хтось згори повинен нас чимось забезпечити, формує відповідні настрої в суспільстві.

Людину треба сприймати крізь призму Бога

— Є ставлення Бога до людини. Для Господа нема хворих чи здорових, бідних чи багатих, повноцінних чи неповноцінних — для Нього просто є людина. Тому і я у своєму сприйнятті не маю права ділити людей на „правильних“ і „неправильних“. Є людина, яка може змінюватися та історія кожної людини.

Найбільший апостол Христа — Павло, йшов у Дамаск арештовувати і вбивати християн, але став тим, хто навернувся чи не найбільше людей у християнство.

Нема людей наскрізь поганих

— Все, що ми знаємо про інших людей це не завжди знання, а здебільшого чутки, припущення. Нам подобається проводити межу між людьми. І коли ми сприймаємо когось, як поганого, то вважаємо, що все, що він робить, що думає — погане апріорі. Та я не вважаю, що є люди наскрізь погані. Крім того, кожен має шанс змінитися.

Треба навчитися сприймати людину, як людину, а не через її соціальний статус чи якісь інші ознаки.

Людина, яка шукає — продовжує йти

— Мене лякає, коли люди на основі одного досвіду роблять далекосяжні висновки. Якщо ви прийдете до стоматолога і він вам полікує замість хворого здоровий зуб, то чи скажете: „все! Стоматологія для мене померла“? Чи все ж таки, зважаючи на те, що хворий зуб продовжуватиме боліти, підете до іншого лікаря? Те ж саме стосується і Церкви.

Якщо вас щось не влаштовує в одному храмі, ви зустрілися з негативним досвідом, а він, на жаль, є і уникнути цього неможливо, то шукайте і йдіть далі — до іншого храму.

А ти готовий зробити зусилля задля Бога?

— Переконаний, що технології не є метою самі задля себе. Є речі, які нічим не можна змінити, як, наприклад, живе спілкування, яке не порівняти з чатами. І це має значно більше сенсу. Так і в Церкві мусять залишитися ті речі, які є — це зустріч з Богом і, зрештою, зусилля кожного, хто приходить до храму.

Часто люди запитують, чому не можна подивитися Літургію по телевізору чи в інтернеті. Можна, чому ні, ніхто не забороняє. Але чи ти готовий зробити зусилля заради Бога? Він дає кожному дуже багато. Та чи ти готовий встати зі свого ліжка і прийти на зустріч з Господом?

До Церкви не приводять, а запрошують

— Нікого не можна привести до Церкви. В цьому нема сенсу. Можна запросити.

Та питання в тому, чи Церква це робить, думаю, — недостатньо. Це виклик над яким працюємо. Зараз шукаємо способи робити це ефективніше, зокрема через медійні засоби, через особисті зустрічі. Є чимало священиків, зокрема на Заході, які працюють із рокерами, вдягаються відповідно і так запрошують людей до Господа. Та зараз і в нас є чимало позитивних кроків, наприклад, робимо курси підготовки до життя в сім’ї, де говоримо про дуже відверті, відкриті речі. Молоді люди часто здивовані, що священик так відкрито може говорити про це. Та, звичайно, потрібно більше такої роботи.

Влада від Бога — це велика відповідальність

— Важливо розуміти, що поняття „влада від Бога“ — це передовсім звернення до того, хто носить цю владу: пам’ятай, що це не твоя власність. Коли ти маєш владу, це твоє доручення від Бога.

Тому треба пам’ятати про свою відповідальність перед людьми і перед Богом.

Капелани на війні задля збереження людяності

— Війна — це насильство і це завжди погано. Та наші воїни там, на Сході, не чинять насильства задля насильства, вони там не для того, щоб у когось щось забрати чи розширити територію своєї країни. Вони стоять там, щоб ми з вами могли мирно жити.

Капелани присутні на передовій передовсім задля того, щоб їх підтримати, допомогти тим людям, які переживають жах війни, не втратити того, що є Боже в нас — людяності.

Підготувала Наталія ПАВЛИШИН

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

BG

МАЄТЕ ЦІКАВУ ІНФОРМАЦІЮ ДЛЯ НАС?

Ми відкриті для ваших новин, і разом можемо створювати цікаві матеріали для нашої спільноти.
Хочу запропонувати новину