Сестри Студійського уставу в Україні: інтерв'ю зі сестрою Катериною Кіт

14 жовтня 2024 року відзначатимемо 100-річчя заснування Свято-Покровського жіночого монастиря Студійського уставу Української Греко-Католицької Церкви. Про становлення цієї гілки монашества в Україні, її розвиток, єднання з Богом, соціальне служіння та місію в інтерв’ю Департаменту інформації УГКЦ розповіла секретар Свято-Покровського монастиря с. Катерина Кіт.
— Цього року сестри Студійського уставу святкують 100-річчя від заснування. Розкажіть, будь ласка, про святкування ювілею.
— Власне, ми святкуємо його у внутрішній спільноті вже від початку року. Великих зовнішніх заходів не проводили. Маємо кілька дочірніх монастирів поза Львовом і стараємося їх усіх відвідати, поспілкуватися із сестрами. Також вшановуємо пам’ять сестер студиток, які вже відійшли у вічність. Саму дату 100-річчя хочемо винести в публічну площину: 1 жовтня була урочиста Архиєрейська Літургія, а 14 жовтня відбудеться наукова конференція, присвячена історії монастиря. Частина конференції буде присвячена розвитку східного жіночого чернецтва в Україні. До неї можуть долучитися всі охочі, познайомитися з нами, чернецтвом, ближче.
Східне монашество — це не лише закриті монастирі, але й розвиток талантів
— Монашество — це самовіддане служіння Богові. Хто може бути монахинею, як люди приходять до цього?
— У нашому суспільстві сформувалося неправильне розуміння східного чернецтва. Історично так склалося, що в час підпілля сестри не мали можливості молитися у своїх церквах і десь змішувалися з латинською традицією. Навіть у нашій спільноті є уявлення, що східне монашество — це закриті монастирі, у яких монахині уникають спілкування з людьми. Проте, якщо подивитися на історію, це не зовсім так. Ми — східний монастир, і тут кожен має можливість розвивати свої таланти, даровані Богом. Це може бути ручна праця, спілкування з людьми або спеціальне служіння.
Існує кілька критеріїв для вступу до монастиря. По-перше, це має бути добровільне бажання, адже Бог ніколи не змушує людину робити щось проти її волі. По-друге, кандидатка повинна бути неодруженою: або дівчиною, або вдовою. Якщо вдова має неповнолітніх дітей, ми не можемо прийняти її. Людина повинна усвідомлювати своє покликання і свою відповідальність. Кожен випадок розглядаємо індивідуально, спілкуючись, щоби зрозуміти, що підштовхнуло людину до цього рішення.
Зараз у нашому монастирі є дві сестри, які були одружені. Проте зазвичай до нас приходять молоді дівчата, і це значно простіше, бо вони не мають у світі того, що їх тримало б. Пам’ятаю, коли сама прийшла, було багато покликань серед молоді: хтось прийшов одразу після закінчення школи, хтось ще здобував вищу освіту. Наразі в монастир приходять переважно зрілі особи, старші 30 років. Час змінився, і молодь по-іншому ставиться до богопосвяченного життя: не так ревно відкривається на Божий поклик і, можливо, не зовсім розуміє своє покликання.

Виставка писанок с. Дарії Дубляниці — важлива культурна спадщина
— На території монастиря діє виставка писанок сестри Дарії Дубляниці. Розкажіть, як вона виникла, чим славиться?
— Виставка є доробком нашої сестри Дарії, емігрантки українського походження. Її батьки виїхали до Європи, а потім — до Канади, і вона розпізнала своє покликання в досить зрілому віці — у 40 років. Із благословення патріарха Йосифа Сліпого вона вступила до монастиря в Німеччині, згодом виїхала до Канади.
Сестра Дарія займалася розвитком та популяризацією народного мистецтва, а також, ще до вступу до монастиря, співала в сімейному колективі. Як монахиня, вона активно розвивала народні ремесла: багато вишивала та писала писанки, які слугували їй як джерело розради і заробітку — більшість із них вона продавала. Після її смерті залишилася значна спадщина, яку вдалося перевезти з Канади.
З 2000 року у Львові, у приміщенні монастиря, функціонує виставка, на якій представлено близько півтора тисячі писанок, а ще близько 200 зберігаються в Національному музеї. Всі вони в доброму стані і представлені всіма регіонами України.
Сестра Дарія була дуже скрупульозною у своїй праці й відтворювала старовинні узори. Ми маємо навіть писанки, що представляють колишні території України, зокрема Кубань. Це особливо надихає нас сьогодні.
Ми дуже раді, що маємо таку спадщину від неї, адже вона є зв’язком із попередніми поколіннями і свідчить про наш багатий культурний спадок.
— При монастирі діє католицький ліцей «Школа святої Софії». У чому його особливість?
— Це була перша католицька школа у Львові із християнським спрямуванням. Тут є шкільний капелан, обов’язкові уроки християнської етики, а вчителі намагаються прищепити дітям віру в Бога.
Соціальне служіння сестер — робота з різними групами населення, зокрема дітьми і військовими
— Розкажіть про ваше соціальне служіння.
— Сестри працюють у різних сферах: деякі — в монастирі, інші — поза ним, відповідно до своїх талантів і покликання. Є сестри, які займаються соціальним служінням: одна працює з неповносправними, інша — з дітьми, позбавленими батьківського піклування. Також є сестра-психолог, яка орієнтується на роботу з військовими та їхніми родинами.

— Які ініціативи плануються у служінні монастиря в майбутньому?
— Ми хочемо більше виходити до людей, оскільки нас сприймають як дуже закриту спільноту. Важливо пояснювати, чому ми обрали цей [монаший] шлях.
Основне в монашому служінні — звʼязок із Богом через молитву
— Що є основним у монашому служінні?
— Основою є звʼязок із Богом. Ми приходимо з бажанням бути з Ним, а шлях, яким йтимемо з Ним, формується з часом у монастирі. Сестри приходять до монастиря, бо хочуть бути з Богом, а відтак уже відкривають свої таланти і своє особливе покликання. Молитва — це наша основна праця та життя.
— Чи змінився монастир і сестри з початком війни?
— Спостерігаю два основні моменти: з одного боку, є мобілізація один одного, а з іншого — замкненість, бажання сховатися від того, з чим важко впоратися. До нас приходять люди, зранені війною, і часом не знаєш, як їм допомогти, що сказати, як розрадити. Водночас видно, що сестрам також потрібна підтримка ззовні.
Серед нас є сестри, які дуже згуртувалися і готові активно займатися соціальним служінням, тоді як інші, маючи досвід підпілля, навпаки лякаються. Деякі з них пам’ятають радянську владу і несуть у собі глибинні переживання з того часу. Молоді сестри, натомість, дуже мобілізувалися.

— Розкажіть про Вашу діяльність у Патріаршій комісії у справах монашества.
— Особисто я відповідаю за медійну складову: веду сторінку в соціальних мережах і займаюся видавничою діяльністю. Ми публікуємо збірники та церковні документи, що стосуються монашества. Також створюємо відео, репортажі та інтервʼю про монаше життя.
Наприклад, у нас була серія про богопосвячених осіб похилого віку, які вже давно служать Богові. У цих відео вони розповідали про своє покликання й ділилися життєвим досвідом. У майбутньому плануємо запустити серію про молоді покликання, щоб заохотити молодь не боятися приходити до монастиря.
— Ви співпрацюєте з ГО «Центр дослідження історії Східних Католицьких Церков». У чому полягає ця діяльність?
— Ми почали співпрацювати з ними у зв’язку з підготовкою спільної наукової конференції. Конкретно працюємо з паном Юрієм Скірою, який є співорганізатором конференції та упорядником матеріалів, що ми видаємо — збірника конференції. Він також цікавиться історією монашества, особливо періодом Другої світової війни та часом, коли Церква перебувала в підпіллі. Крім того, дуже допомагає в організації конференції, підказуючи, як правильно все налаштувати та де шукати матеріали.
Майбутнє монастиря — необхідність виходу до людей та сприяння єдності в суспільстві
— Яким Ви бачите майбутнє монастиря, Церкви, країни?
— Здається, що люди в Україні зараз дуже розділені. Іноді ми стаємо ворогами самі собі, нам бракує згуртованості й однодумності, а без цього важко вийти з цієї ситуації. Підтримкою для всіх є слова Святого Письма, де Бог говорить: «Не бійся, я з тобою» (Іс. 41, 10). Він веде нас правильним шляхом. Головне — довіритися Йому.
Який Його промисел щодо нас — це вже в Його руках. Щоб не втрачати єдність із Богом, потрібно звертатися до Нього та шукати надію.
Розмовляла Вікторія Мазур,
Департамент інформації УГКЦ
Фото с. Катерини Кіт
ПІДТРИМАЙТЕ ДИВЕН СВІТ
проєкту
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
