Ексклюзив

Служіння молоді в нашій Церкві: можливості та виклики

Служіння молоді в нашій Церкві: можливості та виклики

У межах проголошення Катехизму для молоді «Ми йдемо з Христом» відбулося масштабна конференція, яка мала дві складових: ключі розуміння Катехизму для молоді з відео-паломництвом храмами УГКЦ, а також катехизацію та душпастирство молоді в УГКЦ.

Секретар молодіжної комісії у справах молоді УГКЦ Орест Гевак, який ініціював і організував обговорення катехизацію та душпастирство молоді в УГКЦ, виступив із такими словами:

― Мені вдалося бути членом молодіжної спільноти, коли понад п’ятнадцять років тому я приїхав зі села до Львова ― Марійській дружині церкви Святого Онуфрія. Тоді я зрозумів, що церква ― це не перебування дві години, а цілий процес, цінності та стосунки. Тоді я зустрів багато молодих людей, які шукають Бога і потребують один одного. Згодом, вже за молодіжною спільнотою, я зрозумів, що Церква ― це значно ширше, ніж локальна спільнота.

Свого часу я мав нагоду співпрацювати з молодіжною комісією Львівської архієпархії, де ми організовували різноманітні заходи для молодіжних спільнот. Також мали можливість подорожувати на європейські зустрічі в Тезе. І Церкву можна було бачити ще ширше та розуміти, що це не тільки парафія в твоєму селі чи місті, де не завжди цікаво, а ― вселенська спільнота.

Коли я перейшов працювати в Патріаршу комісію у справах молоді, то отримав цінний дар ― співпрацювати з тими, хто працює з молоддю ― зі священниками в єпархіях, в монаших згромадженнях, студентськими капеланами і я зрозумів, що Церква ― це ще більше.

Катехизм для молоді має чудову назву ― «Ми йдемо з Христом». І тут важливо це «з Христом», а не «за Христом», оскільки сучасна молодь потребує провідників, менторів. І якщо йти за кимось, то не завжди можемо його бачити, бо ця людина може бути перед нами чи за нами. А коли хтось є з тобою поруч, то він тебе супроводжує. Спільнота Церкви супроводжує мене впродовж усього мого життя. Вона мені подарувала багато цінностей у житті:

через Церкву я отримав покликання до подружнього життя;

через Церкву я розумію, що таке спільнота, що таке парафія, хто такий священник і які він має виклики, а які сильні сторони;

хто такий мирянин і яка його роль.

Ми всі ― дуже різні. Та в Церкві, де Христос є джерелом і стержнем, ми всі ― цінні. Кожен із нас може творити спільноту.

Разом із волонтерами Максимом Гонтарем та Іриною Владимір ми створили мобільний застосунок «Спільноти» і тут йдеться про спільноту не на телефоні, а в житті. Важливість бути в спільноті по-особливому розуміють монахи, семінаристи. Бо в спільноті ми відчуваємо важливість себе і важливість когось. Спільноти формуються на з’їздах, фестивалях, як «Вітер На-Дії», прощах, як, до прикладу, до Зарваниці, куди з’їжджається молодь і засвідчує, що Церква ― це спільнота.

Блаженніший Святослав наголошує, що українська молодь шукає в Церкві спільноту, а не холодну інституцію. Бажання творити спільноту чи бути в спільноті ми добре зрозуміли в час карантину, коли ми створили безліч чатів, мали онлайн-зустрічі, але відчували потребу живого спілкування. Навіть Христос явив себе в спільноті в Святій Тайні Євхаристії.

Досліджуючи різні мобільні застосунки в різних країнах, ми пересвідчилися, що такі інструменти створювали. Тож ми сформували анкету, щоб опитати молодих людей, із якими спільнотами вони себе асоціюють і, що хотіли би бачити в цьому застосунку. Він має два розділи ― інтерактивну карту УГКЦ, де позначені наші парафії, та самі спільноти з контактами.

Заступник голови Центру студентського капеланства Львівської архієпархії отець Ігор Хомічак розповів про діяльність цієї структури, яка працює здебільшого зі студентами Львова.

― Ми працюємо з дев’ятьма закладами вищої освіти, а це ― близько 60 тисяч студентів. Та нам вдається охоплювати лише 2-3 % молоді від цієї кількості.

Мета нашої релігійної місії ― завжди бути поруч. Наші храми відчинені впродовж дня, молодь може приходити і спілкуватися про важливі теми, які відображенні в Катехизмі для молоді. Також ми маємо цілі ― формувати і підтримувати студентів, прагнучи допомогти їм цілісно інтегруватися в життя.

Ми ведемо працю не лише з воцерковленою молоддю, а часто зустрічаємося зі студентами, які нічого не знають про Бога і часто навіть не охрещені. Та, йдучи повз храм, іноді заходять, щоб подивитися, що там. Молодь має різні виклики.

Тож у своїй діяльності ми маємо кілька інструментів:

Молитва, яка допомагає пізнати Бога, який хоче прямувати з нею у житті. Щодня наша молодь може приступити до сповіді, є студенти, яких ми хрестили.

Релігійна місія ― духовний супровід. Хтось наважується за деякий час обрати собі духівника. Також ми завжди здійснюємо для студентів духовну віднову. Є й освітній вимір, в якому працюємо ― організовуємо щотижневі зустрічі в гуртожитках і осередках, у час карантину ми продовжували проєкти, які ми не зупинили, зокрема «Студдей» ― лекції, на які запрошуємо фахових лекторів та «Сучасна духовність» у межах якої монахи чи отці намагаються подати цінності духовного життя. І новий проєкт ― «Школа особистісного зростання» та багато інших.

Про взаємодію з молоддю, можливості та виклики цієї організації розповів очільник Спілки української молоді, ПЛАСТу, «Обнови», УМХ, Католицькі Скаути Європи, РУАХ.

Наталія ПАВЛИШИН

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

BG

МАЄТЕ ЦІКАВУ ІНФОРМАЦІЮ ДЛЯ НАС?

Ми відкриті для ваших новин, і разом можемо створювати цікаві матеріали для нашої спільноти.
Хочу запропонувати новину